Uoči ovogodišnje svetkovine Velike Gospe, Dominikanska naklada Istina u suizdanju sa Župom Uznesenja Blažene Djevice Marije u Komušini objavila je „Hodočasnički pratitelj Komušina – Kondžilo“.
Ovaj vodič na 236 stranica, s fotografijama u boji, pratitelj je hodočasnicima u najpoznatijem marijanskom svetištu Vrhbosanske nadbiskupije, na Kondžilu, u župi Komušina, desetak kilometara od Teslića, u dolini rijeke Usore. Godine 1992. Srbi su okupirali cijelo područje, a Hrvati su, zajedno s čudotvornom slikom Gospe Kondžilske, morali u izbjeglištvo. Nakon nekoliko godina progonstva, slika je vraćena, obnovljena je župna crkva, obnavlja se i svetište, „projekt nade“, kako ga je nazvao kardinal Vinko Puljić.
Više od 250 godina, s malim prekidom u posljednjem ratu, hodočasnici hodočaste na Kondžilo te vrše svoje zavjete i pradjedovski zavjet, s velikom vjerom i pobožnošću u procesiji slijede čudotvornu sliku prema zavjetnom brdu Kondžilu. Ovo je najduža tradicija hodočašća u Bosni i Hercegovini. Mnoštvo hodočasnika dolazi sa svih strana, i iz dalekih europskih zemalja. Proslava Velike Gospe na Kondžilu mjesto je susreta raseljenih Hrvata, mjesto zajedništva i molitve. Marija uznesena na nebo posebno nam je blizu. Naša je majka. Stoljećima je vjernici vole, štuju, mole njezin zagovor. Ona je naša najvjernija odvjetnica.
Uz Uvod („Majci u pohode“), vodič sadrži šest dijelova. Prvi, povijesni dio govori o povijesti Usore, Komušine i Kondžila, o povijesti svetišta na Kondžilu, čudotvornoj slici Gospe Kondžilske, donosi opis gospojinskog slavlja u Komušini 80.-tih godina 20. stoljeća, donosi nekoliko uslišanja i ozdravljenja, te kratko prikazuje godine rata, progonstva, povratka i nade. Drugi dio donosi tijek marijanske procesije u Gospinu svetištu Komušina- Kondžilo. Treći dio (Pobožnosti Bl. Djevici Mariji) donosi brojne molitve i pobožnosti koje će svakom hodočasniku pomoći u osmišljavanju hodočašća. Četvrti dio donosi „Komušanski križni put“ za koji su tekstove napisali svećenici i časne sestre podrijetlom iz župe Komušine. Za prikaz pojedinih postaja križnog puta uzete su slike iz župne crkve u Komušini, rad akademskog slikara Ante Mamuše. Peti dio donosi svagdanje molitve i temeljne istine katoličke vjere, a šesti dio donosi marijanske i druge pjesme pogodne za hodočasnička slavlja.
Vodič je za svoju rodnu župu priredio ovogodišnji zlatomisnik vlč. Josip Pavlović prigodom 50. obljetnice svećeništva, u znak zahvalnosti Gospi Kondžilskoj.
Vodič se može nabaviti u svetištu Gospe Kondžilske u Komušini (http://www.komusina-kondzilo.net) ili naručiti na: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.